Cestujeme do RF

  

Vízum

O ruské vízum mohou občané ČR požádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech nebo na vízových centrech při ruských konzulátech v ČR. Vízum lze vyřídit i prostřednictvím některých cestovních kanceláří v ČR, pokud však cestující není členem zájezdu pořádaného takovou cestovní kanceláří, obstarat si takto vízum se nedoporučuje. Zejména v případě, kdy občan je ubytován v soukromí, vznikají problémy, neboť jako přijímající strana je pak ve vízu uvedena jiná osoba, než je tomu ve skutečnosti. Získat ruské vízum až na hraničním přechodu obecně není možné.  

Každý žadatel je povinen před příchodem na ZÚ vyplnit formulář na internetu (http://visa.kdmid.ru/), vytisknout si ho a donést na ZÚ společně s ostatními náležitostmi. Vízové ankety vyplněné jiným způsobem nejsou akceptovány. Občané ČR mohou formulář vyplnit pouze v ruském nebo anglickém jazyce.

K žádosti o vízum se přikládá voucher ruské cestovní kanceláře, anebo pozvání k návštěvě RF ověřené Federální migrační službou RF anebo Ministerstvem zahraničních věcí RF. K žádosti o udělení víza RF se dále předkládá fotografie, cestovní pas nebo jiný cestovní doklad a cestovní zdravotní pojištění na celou dobu pobytu na území RF. Cestovní doklad musí být platný minimálně 3 měsíce po ukončení pobytu v RF (pokud se jedná o žádost o udělení krátkodobého víza).

Přesné náležitosti podání žádosti o vízum sdělí zastupitelský úřad RF, kde se žádost o vízum podává. V České republice je to:

1) Praha
konzulární oddělení velvyslanectví RF, Korunovační 34, 160 00 Praha 6
tel. 233 375 650, 233 374 093, 233 37 4100
fax: 233 371 492
e-mail: embrus@bluetone.cz, embczech@rambler.ru

http://www.czech.mid.ru
úřední hodiny: po – pá 09.00 - 12.00

2) Brno
generální kozulát RF, ul. Hlinky 142 b, 603 00 Brno,
tel. 543 232 157
fax 543 244 429
e-mail: gkbrno@iol.cz

www.brno.mid.ru
úřední hodiny: 9.00 - 13.00 (Po, St, Pá)

3) Karlovy Vary
generální konzulát RF, ul. Petra Velikého 18, 360 01 Karlovy Vary
tel. 353 221 325, 353 221 324
fax: 353 226 261
e-mail: gk-karlovy-vary@rambler.ru, gkkv@iol.cz

úřední hodiny: 9.00 - 13.00 (Po, St, Pá).

 

Vízum, na kterém je v azbuce uvedeno "ОДНОКРАТНАЯ" (jednorázové), lze použít pouze k jednomu pobytu v RF. Za jeden pobyt v RF se považuje i situace, kdy cestující opustí RF a projede přes třetí zemi do jiného území RF (např. do Kaliningradské oblasti).

Vícenásobné vstupní vízum s platností až do jednoho roku lze udělit členům oficiálních delegací, podnikatelům a zástupcům obchodních organizací, řidičům vozidel v mezinárodní nákladní a osobní dopravě, posádkám vlaků, chladírenských vagonů a lokomotiv v mezinárodních vlacích, účastníkům vědeckých, kulturních a uměleckých akcí, účastníkům mezinárodních sportovních akcí a jejich odbornému doprovodu, novinářům, účastníkům oficiálních výměnných programů organizovaných partnerskými městy v případě, že v průběhu předchozího roku získali nejméně jedno vízum.

Vícenásobné vstupní vízum s platností na dva roky lze udělit občanům ČR uvedeným v předchozím odstavci za podmínky, že v průběhu předchozích dvou let využili jednoroční vícenásobné vstupní vízum.

U vícenásobných víz nesmí celková doba pobytu překročit 90 dnů během 180-ti denního období.

Cena za vydání víza pro občany zemí EU, které podepsaly Dohodu o zjednodušení vydávání víz občanům EU a RF, činí 35 euro, v případě vydání expresního víza (za 3 dny) činí poplatek 70 euro. Platby se provádí v českých korunách.

 

V případě cesty přes území Běloruska (BR) je třeba mít rovněž platné běloruské (tranzitní) vízum. Pro informace, týkající se víza do Běloruska můžete najít zde:  

 

Po přistání v Rusku

Po příletu do RF je potřeba vyplnit (v ruském nebo anglickém jazyce) migrační kartu. Ta se předkládá u pasové kontroly při vstupu a opět při opouštění RF. Proto je potřeba ji mít po celou dobu pobytu pečlivě uschovanou.Pokud se cestuje vlakem/autem, karta se vyplňuje již na hranici polsko-běloruské (jelikož k celní kontrole mezi BR a RF dochází jen zřídka).

 

Doprava z letiště

Moskva má 5 letišť.

Při dopravě z letiště je možné využít služeb autodopravy Českého centra - Českého domu Moskva.

Z mezinárodního letiště Šeremetěvo, kam přilétá většina spojů z ČR, funguje rovněž provoz přímé vlakové linky Šeremetěvo – Běloruské nádraží, tzv. aeroexpressu. Jízda trvá 35 minut a cena činí 400 rublů, zpáteční 800,- Rublů. Více informací můžete najít zde:

Taxi: V souvislosti s přibývající kriminalitou i v oblasti taxikářských služeb varuje Velvyslanectví ČR v RF před používáním služeb soukromých „taxikářů“ bez licence, kteří masově nabízejí své služby cizincům na letišti Šeremetěvo i ve městě, a to zejména v nočních hodinách. Může jít o organizované gangy specializované na zahraniční turisty, které „taxi“ odveze jinam než na požadované místo, kde je turista přepaden a oloupen o všechny cennosti vč. dokladů. Na letišti funguje 24 hodin denně oficiální přepážka taxi, kde se zaplatí požadovaný tarif a pracovnice přepážky sdělí typ a poznávací značku vozidla. Ve městě v nočních hodinách nedoporučujeme pohybovat se mimo hlavní a osvětlená místa a v případě nutnosti volit oficiální taxíky (žlutá barva karoserie, označení taxi).

  

Registrace

Po příjezdu na území RF je občan jiného státu povinen zaregistrovat se u Federální migrační služby (FMS). Přijímající strana je povinna zaregistrovat přicestování občana ČR, který u ní bydlí nebo pracuje, pouze v případě, že pobyt v RF přesáhne 7 pracovních dnů. Pokud občan ČR přicestuje do RF na dobu ne více jak 7 pracovních dnů a není ubytován v ubytovacím zařízení, nemusí být nikde registrován. Občan ČR naopak musí být zaregistrován nejpozději po uplynutí 7 pracovních dnů ode dne přicestování do místa ubytování. Odcestování občana ČR je pak přijímající strana povinna oznámit nejpozději do 2 kalendářních dnů. Pokud jste ubytováni v hotelu, registraci vyřídí hotel. Více informací můžete najít na stránkách Velvyslanectví České republiky v Ruské federaci. 

Český dům v Moskvě je považován Federální migrační službou za ubytovací hotelové zařízení při Velvyslanectví ČR v RF, které je povinno registrovat každého hosta, kterého ubytovalo, nehledě na délku jeho pobytu na území RF. Informaci o nástupu ubytování je ČDM povinen předat místní příslušné pobočce Federální migrační služby RF spolu s požadovanými doklady nejpozději do 24 hodin. Ukončení ubytování je ubytovací zařízení povinno ohlásit nejpozději do 12.00 hod. následujícího dne.

K registraci potřebujete pas s vízem a migrační kartu, kterou obdržíte v letadle, popř. na letišti při příletu.

V rámci registrace obdrží cestovatel na recepci ČC-ČDM ohlašovací formulář potvrzený Federální migrační službou, kterou se cestovatel prokazuje po dobu svého pobytu v RF. 

Pro všechny případy si pořiďte kopie cestovního pasu a také jiných dokumentů (řidičského průkazu, zdravotního pojištění, cestovních lístků atd.).

 

Doklady v RF

V RF platí povinnost mít u sebe po celou dobu platné doklady (cestovní pas, migrační kartu, ústřižek z formuláře pro registraci). Vzhledem k možnosti policejní kontroly se doporučuje tuto povinnost dodržovat.

 

Měna

V RF platí jako měna ruský rubl (1 RUB=100 kopějek). Ve všudepřítomných směnárnách, případně bankách, lze směnit nejdůležitější světové a evropské měny (EUR, GBP, CHF, SEK atd.), přesto je dobré si s sebou do RF vzít i určitou hotovost v USD a Euro. Pokud možno, vyvarujte se výměny na ulicích. Buďte připraveni na to, že u výměny budete požádáni o předložení osobních dokumentů.

V Českém centru - Českém domě Moskva je možné platby provádět v RUB, EUR a platebními kartami, kromě karty American express.

 

Orientační ceny v RF

Ceny potravin v obchodech jsou vyšší než ceny v ČR. Potraviny (sortiment srovnatelný s českým) jsou k dostání v supermarketech, malých obchodech a stáncích, případně na tržištích, kde je možno smlouvat.

Ceny v restauracích mohou konkurovat cenám v restauracích v Londýně či New Yorku. Minimální cena oběda v restauraci střední kategorie se pohybuje okolo EUR 60,-, nejlevnější pivo (obvykle ruské značky) Vám přinesou za 200 RUB. 

V Moskvě fungují také řetězce fast food - Mc Donald's, KFC, Pizza Hut a další, kde je možné se najíst relativně levně.

Ceny oblečení, obuvi, spotřební elektroniky a drogerie jsou srovnatelné s cenami v ČR, pokud ovšem nenakupujete ve značkových obchodních domech (např. GUM).

Nápadně levnější jsou zde cigarety (a to jak ruských tak i cizích značek), kazety a knihy (kvalitně vydané, k dostání v knihkupectvích i stáncích).

Vstupenky do muzea, divadla, kostelů atd. jsou dvojí - pro cizince minimálně 2-krát dražší.

 

 

Městská hromadná doprava

Nejrychlejším, nejjednodušším a nejlevnějším způsobem přepravy v Moskvě je cestování metrem. Činí tak 10 mil. lidí denně. Každá stanice je architektonickou raritou, vlaky jezdí v krátkých intervalech (cca 2 min). V moskevském metru není problém se orientovat - dokonce ani pro ty, jenž neovládají azbuku - stanice jsou označeny rovněž latinkou. Pokud se přece jen ztratíte - požádejte o pomoc paní, která dohlíží na provoz eskalátorů.

Za jeden vstup do metra zaplatíte 50,- RUB, čas strávený v metru ani přestupy nejsou ohraničeny. Je možné zakoupit také časové jízdenky, které jsou podstatně výhodnější. Jízdenka na 24 hodiny stojí 210,- RUB. Více informací o Moskevském metru můžete najít zde.

Mimo dosah metra jezdí autobusy, tramvaje a trolejbusy. Jízdenka stojí 40,- RUB. 

 

Počasí

Počasí v Moskvě je ovlivněné její kontinentální polohou.

Zimy jsou dlouhé (trvající od poloviny října do poloviny dubna) a chladné (nejnižší byla zaznamenána teplota -42°C, i když obvykle se udržuje na úrovni deseti bodů mrazu) s vysokou relativní vlhkostí. V zimě dny jsou velmi krátké a pokud se v lednu stáhnou mraky - vůbec se nerozední.

Po zbytek roku zde trvá léto. Dny jsou tehdy teplé (nejvyšší zaznamenaná teplota +39°C) a dlouhé, ačkoliv období nepřetržitého denního světla se zde nevyskytuje (jako v St. Petěrburku).

Typické je zde časté kolísání teplot během krátké doby. V průběhu roku dochází ke značnému kolísání tlaku a k elektromagnetickým bouřím. Předpověd počasí na nejbližší dny můžete najít zde:

 

 

Odjezd na letiště

Cesta na letiště může být zdržena komplikovanou dopravní situací ve městě. Velmi časté jsou zácpy. Doporučujeme naplánovat odjezd od Českého centra - Českého domu na letiště Šeremětěvo II cca 3 h před odletem letadla. Od září 2009 jezdí vlaky AeroExpres z Běloruského nádraží přímo na Šeremetěvo II. Jízda trvá cca 35 minut a lístek stojí 400,- Rublů, zpáteční 800,- Rublů. Více informací a časy odjezdů můžete najít zde:

 

Odlet z Moskvy

Na letišti je vhodné si nechat zabalit zavazadla (mimo kabinového).

Dovážená cizí měna a měna RF v hotovosti, cestovní šeky, cizí i ruské cenné papíry v celkové hodnotě přesahující 10.000,- USD, dovážené do RF fyzickými osobami (rezidenty i nerezidenty) podléhají písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace.


Vývoz cizí měny a měny RF (rezidenti i nerezidenti) v hotovosti v hodnotě vyšší než 10.000 USD podléhá písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace (ve dvojím vyhotovení).
Vývoz měny v hotovosti v hodnotě 10.000,- USD a nižší je osvobozen od celní deklarace či jiných úředních úkonů. Vývoz měny v hotovosti v hodnotě přesahující 10.000,- USD je možný jen při předložení písemné celní deklarace a ostatních dokumentů dokládajících předchozí dovoz měny do Ruské federace v hodnotě nad 10.000,- USD. Vývoz cestovních šeků v hodnotě nad 10.000,- USD podléhá písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace.


Dovezenou valutu do RF řádně deklarovat a to jak při příjezdu do RF, tak i při odjezdu z RF.


Obzvláštní pozornost musí turisté věnovat vývozu starožitností, historických zbraní, literatury a jiných uměleckých předmětů. V těchto případech je nutné předložit na hraničních přechodech RF povolení k vývozu těchto předmětů vydané Ministerstvem kultury RF. Při dovozu zvířat na území RF je nutné předložit potvrzení o jejich příslušném očkování a vyhovujícím zdravotním stavu. To samé platí při jejich vývozu z RF. Obě potvrzení je vhodné mít opatřené překladem do ruského jazyka.

V případě cestování v rámci států tzv. Celní unie (Ruská federace, Bělorusko, Kazachstán) není nutné žádné finanční prostředky ani předměty celně deklarovat. Cestovat s platným pasem a vízem je však v každém případě podmínkou.


Přesné informace je možné nalézt též na stránkách ruské Federální celní služby http://www.customs.ru/.

 

Při odletu je nutné předložit registrační kartu získanou při příletu.

 

Další informace

V RF je elektrický rozvod střídavého proudu o napětí 230 V a frekvenci 50 Hz.

Přestože je v Moskvě veřejná vodovodní síť s pitnou vodou, je lepší konzumovat stolní vodu, případně jiné nápoje. České centrum - Český dům Moskva disponuje svoji úpravnou vody, která je sledována dle českých norem pro pitnou vodu.

Státní svátky: 1.1. Nový rok, 7.1. pravoslavný Štědrý den,  23. 2. Den obránců vlasti, 8.3. Den žen, 1. a 2.5. Svátek práce/Jarní festival, 9.5. Den vítězství, 12.6. Den nezávislosti, 7.11. Den smíru.

Veřejných toalet se raději vyvarujte, porozhlédněte se raději po větším hotelu nebo početných restauracích McDonald's.

Na polsko-běloruské hranici si na hodinkách přesuňte čas o hodinu dopředu, na bělorusko-ruské činnost zopakujte.


Naši partneři

  BVV